Každý z nás sa už s citovým vydieračom stretol, či sme si to uvedomovali alebo nie.
A ako ho rozoznáme od manipulátora?

Zatiaľ čo obyčajný manipulátor je typický tým, že rád svoju obeť zosmiešňuje najmä na verejnosti, kde to môže vyzerať iba ako nevinná zábava, citový vydierač je rafinovanejší.

Najprv predstiera, ako veľmi praje druhým úspech a šťastie, aby ich následne zneistil. Jeho cieľom je len jediné: dosiahnuť svoje. Robí to tak, že vyvolá v dotyčnom pocit viny, aby ho nenápadne nasmeroval presne tam, kam to potrebuje.
Isteže, komu by sa nepáčilo správanie plné pochopenia a podpory?

Preto je veľmi ťažké citového vydierača včas odhaliť a ešte ťažšie je sa mu brániť.

Mnohí citoví vydierači majú so svojimi manipulatívnymi technikami veľmi dobré skúsenosti. Možno sa to začalo už dávno, v ich útlom detstve.
Citový vydierač vám nepovie priamo čo si želá a čo odmieta, ale predostrie pred vami katastrofálne scenáre a snaží sa vytvoriť dojem, že to s vami myslí dobre. V skutočnosti len znásilňuje vašu myseľ. 
Všetci poznáme vety typu : ,,Ty to predsa tak nemyslíš“, alebo: ,,Je to hlavne pre tvoje dobro.“ Navyše, keď demonštruje vlastnú zraniteľnosť, je len veľmi ťažké mu nevyhovieť. Slzy, prosby a záchvaty hystérie predstavujú dokonalý herecký výkon. Vrcholom celého toho divadla môže byť až vyhrážanie sa v podobe samovraždy.
Citovým vydieračom môže byť ktokoľvek z vašich blízkych: partner, kamarátka, alebo aj rodičia, ktorí chcú mať všetko pod kontrolou.

A ako spoznáte, že ste jeho obeťou?


Najčastejšie to spoznáte tak, že odrazu robíte veci, ktoré sú vám proti srsti.
Záleží len na vás či sa zľaknete a v tejto hre budete pokračovať, až kým to nezájde postupne až do krajnosti, alebo sa môžete brániť.
Predovšetkým si musíte uvedomiť, že nie je dôvod báť sa ho a ustupovať mu.
Jednou z foriem obrany je aj tzv. nedefenzívna komunikácia, v ktorej vydierača usmerňujeme vetami ako napríklad: ,,Toto na mňa neskúšaj“. Vtedy vydierač zneistie a svoje hrozby neuskutoční.
Musíte si hlavne uvedomiť, že vydierač nie je obeť.

Ako sa teda nenechať citovo vydierať?

  • Uvedomte si, že vyhovieť vydieračovi je cesta do pekla. Jeho požiadavky budú len neustále stúpať.
  • Nie on, ale vy sami viete najlepšie, čo je pre vás dobré a čo nie. Nesnažte sa mu vyhovieť z ľútosti. Kto potom poľutuje vás?
  • Ak sa obávate, že vydierač by mohol svoje sebadeštruktívne hrozby naplniť, pokúste mu odporúčať odborníka.

Nezabudnite: Ak sa v spoločnosti človeka cítite vinní, ide o citového vydierača.