Komplikuje vám život vzťahovačnosť?

Netrápte sa. Tu je zopár rád, ako vzťahovačnosť poraziť.

Pozor na domnienky.

Nenechajte sa pomýliť vlastnou domnienkou, že pohľad na život je u každého rovnaký. Každý človek má svoj uhol pohľadu a preto je aj posudzovanie u každého iné.

Ak máte byť sami sebou a vnímať svet čo najobjektívnejšie, musíte si v prvom rade sami sebe klásť aj nepríjemné otázky a hľadať na ne odpovede. Vnímať hlavne svoje úspechy a koncentrovať sa na ne. 

Žite svoj vlastný život podľa vlastných predstáv a cieľov a neporovnávajme sa s inými. Robte to, čo vás baví a čo milujete a buďte sami sebou.


Sebaprijatie.

Nebojte sa byť zraniteľní, pretože iba tak dokážete prekonať strach z neistoty.Buďte láskaví sami k sebe a buďte si oporou.

Priznajte si svoje nedokonalosti, no nerobm´te z toho problém.Majte istotu sami v sebe a nežite vo falošných predstavách o sebe.

Zaostrite na svoju neistotu.

S neistotou nebojujte, ale pripustite si ju.

Naučte sa byť sami so sebou. Bez knihy, televízie, či slúchadiel. Iba premýšľaním o sebe samom si môžete uvedomiť svoje neistoty a zaujať k nim správny postoj.

Choďte na koreň veci.

Ak je človek vzťahovačný, znamená to, že s jeho vzťahom k sebe samému niečo nie je v poriadku. Ak o sebe pochybujete, vidíte slovnú kritiku aj tam, kde nie je.

Pamätajte, že ani najostrejšia kritika vám nemôže ublížiť, pokiaľ nemá spojenca vo vás samotných. A ktorí sú tí spojenci? Nízke sebavedomie, perfekcionizmus, namyslenosť a ďalšie, majú len jeden jediný koreň a tým je neistota.

Nad vzťahovačnosťou nevyhráte zo dňa na deň.

Chce to postupné uvedomovanie si seba samého a svojich neistôt. Kladenie si otázok a odpovedať si na ne, v tichu a koncentrácii na seba samého. 

Buďte k sebe úprimní a dôverujte si.

Je to jediná priama cesta, ako poraziť vzťahovačnosť.