Medvedí cesnak sa stal v posledných rokoch veľmi populárno jarnou rastlinou. Má jedinečnú chuť a vôňu, dáva jedlám pikantnú a cesnakovú chuť. Obsahuje veľa živín a antioxidantov, ktoré sú pre zdravie veľmi prospešné.

Ďalším faktorom, ktorý prispieva k popularite medvedieho cesnaku, je jeho povesť divokej rastliny. Ľudia čoraz častejšie vyhľadávajú rastlinky z prírody a nie nechcú umelo pestované.

Je súčasťou trendu zameraného na lokálnu a sezónnu stravu. Rastliny, ktoré sú dostupné len počas určitých mesiacov, sú považované za zdravšie a ekologickejšie ako potraviny, ktoré sa dovážajú z iných krajín a kontinentov.

Obsahuje množstvo prospešných živíny pre zdravie.

Medzi najdôležitejšie patria:

  • Vitamín C – posilňuje imunitný systém a zlepšuje vstrebávanie železa.
  • Vitamín A – podporuje zdravie kože a očí.
  • Vitamín K – pomáha zlepšovať zrážanlivosť krvi.
  • Minerály – obsahuje značné množstvo minerálov, ako sú vápnik, draslík, fosfor a horčík, dôležité pre zdravie kostí a svalov.
  • Flavonoidy – obsahuje značné množstvo flavonoidov, ktoré majú antioxidantové účinky a pomáhajú chrániť náš organizmus pred voľnými radikálmi.
  • Organické kyseliny – obsahuje organické kyseliny, ako je kyselina askorbová a kyselina jablčná, ktoré pomáhajú udržiavať správnu rovnováhu kyselín v tele.
  • Allicín – hlavná účinná zložka medvedieho cesnaku, ktorá má antibakteriálne a protizápalové účinky a pomáha bojovať proti infekciám.

Dá sa využiť v rôznych receptoch. 

Pesto

Stačí nakrájať listy medvedieho cesnaku a spolu s orieškami, syrom a olivovým olejom ich rozdrviť v mixéri. Táto omáčka je výborná na cestoviny ale aj k rybam alebo k pečenému mäsu.

Zemiakové placky s medvedím cesnakom

Medvedí cesnak sa dá použiť aj na obzvláštnenie zemiakových plackov. Stačí rozmixovať zemiaky a medvedí cesnak v mixéri a pridať vajcia, múku a korenie. Potom vytvarovať placky a opekať na panvici. Tieto placky sú vynikajúce ako príloha k mäsu alebo ako samostatné jedlo s jogurtovou omáčkou.

Cestoviny s medvedím cesnakom

Medvedí cesnak sa dá využiť aj na prípravu jednoduchých cestovín. Stačí uvarené cestoviny zmiešať s nakrájaným medvedím cesnakom, olivovým olejom a syrom. Tento jednoduchý recept je skvelý ako rýchly obed alebo večera.

Zemiaková polievka s medvedím cesnakom

Medvedí cesnak sa dá využiť aj na prípravu vynikajúcej polievky. Stačí orestovať cibuľu, pridať nakrájaný medvedí cesnak, zemiaky a zeleninový vývar. Potom všetko premixovať v mixéri a dochutiť.

Grilovaný losos s medvedím cesnakom

Lososa natrieme cesnakovou pastou a necháme ho marinovať. Po opečení na grile a podáva s prílohou podľa chuti. T

Jedlé sú aj púčiky a kvety

Pridávajú sa do rôznych jedál na chuť a dekoráciu. Púčiky majú intenzívnejšiú chuť ako listy. Kvety medvedieho cesnaku sú jemnejšie. 

Medvedí cesnak zbierajte na miestach, kde sa nepouźívajú pesticídy alebo herbicídy, aby sa minimalizovalo riziko konzumácie chemikálií.

Ak máte alergiu na cibuľovité rastliny, môžete mať aj alergickú reakciu na medvedí cesnak a jeho kvety. Buďte opatrní pri prvom konzumovaní a sledovať svoju reakciu.

Uskladnenie medvedieho cesnaku

Ak chcete medvedí cesnak uskladniť, môžete ho skladovať v chladničke alebo zmraziť. Tu sú niektoré spôsoby, ako môžete uskladniť medvedí cesnak:

Chladnička: Najlepšie je uchovať čerstvé listy medvedieho cesnaku v chladničke. Pred uložením ich treba dôkladne umyť a osušiť. Potom môžete listy uložiť do plastového vrecka alebo nádoby s vekom a umiestniť ich do chladničky.

Zamrazenie: Medvedí cesnak môžete zmraziť, aby ste si ho mohli uchovať na dlhší čas. Pred zmrazením ho dôkladne umyjeme a nakrájame na malé kúsky. Môžete ho použiť aj po niekoľkých mesiacoch.

Sušenie: Ďalšou možnosťou je sušenie medvedieho cesnaku. Listy medvedieho cesnaku musia byť dôkladne umyté a osušené. Treba ich uskladniť na suchom a tmavom mieste, Sušený medvedí cesnak môžete použiť ako korenie alebo ako ingredienciu do bylinných čajov.

Je dôležité si uvedomiť, že medvedí cesnak sa musí skladovať správne, aby si zachoval svoju čerstvosť a chuť. Pred skladovaním je potrebné ho dôkladne umyť a osušiť. Ak ho budete skladovať v chladničke alebo mrazničke, mali by ste ho uzavrieť do nepriepustnej nádoby alebo sáčku, aby sa zabránilo jeho oxidácii a znehodnoteniu.

Medvedí cesnak môžu konzumovať aj deti. 

Ako pri každej potravine, musíme zobrať do úvahy ich vek a alergické reakcie. Môžeme vyskúšať malé množstvá a postupne zvyšovať dávku, aby sa organizmus dieťaťa mohol na novú potravinu postupne zvykať.

Ak dieťa trpí na alergiu na cibuľu alebo cesnak, môže byť tiež alergické na medvedí cesnak. 

Deti by nemali zbierať medvedí cesnak bez dozoru. Býva často zamenený s jedovatými rastlinami a bylinami. Je dôležité, aby bol medvedí cesnak získaný z bezpečného a overeného zdroja, ak sa má byť súčasť nášho jedálníčka.


Mohlo by vás zaujímať:

Medvedí cesnak

16 tipov pre zdravie