Niečo z histórie

Už od začiatku existencie prvých civilizácií sa aromatické rastliny používali pre svoje terapeutické vlastnosti. V Egypte a Číne to bolo už pred tisíckami rokov. Gréci verili, že všetky aromatické rastliny sú božského pôvodu. Mnohé odkazy na aromatické rastliny, látky, masti a živice nájdeme aj v Biblii a Tóre. ,,Znovuobjavenie“ éterických olejov sa konalo zhruba v polovici 19. storočia. Najmä kvôli produkcii parfémov. Tým, že napreduje výskum, zlepšujú sa podmienky pestovania mnohých rastlín a zdokonaľuje sa ich spracovanie, tak kvalita esenciálnych olejov a ich zdravotné benefity na emočné i fyzické zdravie neustále rastie.

Čo sú to teda esenciálne oleje?

Sú to aromatické prchavé látky, ktoré sa nachádzajú v malých vačkoch rastlín. Poskytujú rastlinám ochranu pred hrozbami okolia a ochraňujú ich pre škodcami a parazitmi. Vačky esenciálnych olejov sú vždy uložené v určitej časti rastliny, napr. v kvetoch pri levanduli, v listoch pri mäte, v kmeni stromov ako céder, v živici ako kadidlo, v steble ako citrónová tráva, v koreňoch ako zázvor, v plodoch ako citrón, v semenách ako koriandre či v kôre ako škorica.

Získavajú sa destiláciou vodnou parou (byliny, stromy), lisovaním za studena(citrusy), prípadne jemné kvietky sa spracúvajú metódou enfleurage. 

Silice, ktoré môžete získať na trhu sa rozlišujú kvalitou.

Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú terapeutické  účinky a čistotu konkrétneho oleja je jeho chemické zloženie.

Chemické zloženie môže byť ovplyvnené rôznym množstvom vonkajších premenných, ako sú napr.:

 • časťou rastliny, z ktorej bol esenciálny olej získaný,
 • stavom pôdy, hnojivom,
 • klimatickými podmienkami (podnebie, klíma, región, blízkosť mora, počet slnečných dní, nadmorská výška…),
 • časom a spôsobom zberu,
 • samozrejme destilačným procesom-teplota a tlak.

Keď začneme spoznávať silu esenciálnych olejov a ich miesto v osobnej holistickej zdravotnej starostlivosti, pochopíme absolútnu nevyhnutnosť používania čistých éterických olejov terapeutickej triedy, označenie CPTG.

Bez ohľadu nato, aká je náročná produkcia esenciálnych olejov v tejto kvalite, v tomto prípade neexistuje náhrada,  nič bez nežiadúcich vedľajších účinkov a žiadne laboratórium ich nevytvorí. Olejom, ktorý takúto kvalitu nespĺňa, nedosiahneme želaný výsledok, nie je bezpečný a v niektorých prípadoch môže byť až pre telo škodlivý.

Produkcia tých najčistejších olejov môže byť veľmi nákladná a ich cena sa môže výrazne odlišova. Je to preto, že náklady na pestovanie rastlín obsahujúcich EO sa výrazne líšia a aj na výrobu každého oleja je potrebné iné množstvo rastlinného materiálu. Extrakcia pol kila čistého esenciálneho oleja môže vyžadovať niekoľko stoviek dokonca až tisícok kilogramov rastlinného materiálu v závislosti od rastlinky.

Zaujímavosti
Napríklad na produkciu 15 ml citrónového EO CPTG kvality čiže bez chémie potrebujeme citrónovú kôru zo 75 ks citrónov, na 15ml mätového EO 400 listov a na 15 ml levanduľového EO to je 7 kg kvetov.
Pričom tieto esenciálne oleje sú 50-70 x účinnejšie ako samotná rastlina, z ktorej pochádzajú.

Ako fungujú esenciálne oleje?

Esenciálne oleje stelesňujú regeneračné, ochranné a imunitu posilňujúce vlastnosti rastlín. Jednotlivé zložky EO majú malú molekulárnu veľkosť a sú rozpustné v tukoch. To im umožňuje jednoduché prenikanie cez pokožku a taktiež bunkovou membránou do bunky. Takto sa zložky oleja dostávajú do všetkých buniek nášho tela v priebehu 20 minút, predtým než sú metabolizované ako akékoľvek iné živiny.

Mnoho zložiek EO má antibakteriálne, antivírusové, antifungálne, protiinfekčné, protinádorové, antiparazitické, antiseptické účinky. O esenciálnych olejoch sa dokázalo, že dokážu zničiť množstvo škodlivých baktérií a vírusov a súčasne podporovať imunitný systém.Sú schopné ovplyvniť bunky v našom tele tak, aby účinnejšie prekonávali choroby, vypudzovali toxíny a lepšie vstrebávali živiny.

Aké sú spôsoby ich použitia?

Esenciálne oleje môžeme používať troma spôsobmi:

 • aromaticky, vdychovaním z fľaštičky, dlaní, servítky, difúznej šatky, prívesky alebo difúzovaním (rozprašovačom do ovzdušia)
 •  lokálne, nanášaním na jednotlivé časti tela(zátylok, zápästia, za uši, pozdĺž chrbtice, na chodidlá, na pulzné body…), kúpeľ, masáž…
 • vnútorne, buď nakvapkaním pár kvapiek EO do prázdnej kapsule špeciálne nato určenej s troškou rastlinného oleja alebo do vody, prípadne kvapnutím pod jazyk. S EO môžeme aj veľmi chutne variť.

Bezpečnostné opatrenia

Vnútorne používame iba certifikované CPTG oleje a to iba bylinky a citrusy, ktoré bežne prijímame aj v strave. Nebudeme sa ,,kŕmiť“ tujou…

U detičiek sa vnútorné užívanie odporúča až od 6 rokov, a to skôr citrusy do pitného režimu…

Existuje niekoľko olejov, ktoré považujeme za ,,pálivé“ napr.: zázvor, kasia, škorica, klinček, oregano a tymian a pre deti do 6 rokov aj mäta. Tieto používame vnútorne iba v kapsuliach, do varenia špáratkovou metódou a pri nanášaní na telo ich veľmi silno riedime nosným/podkladovým rastlinným olejom. 

Celkovo základným pravidlom pri používaní EO je, že sa riadime pokynmi výrobcu. Riedime ich podľa veku užívateľa niektorým nosným olejom. Takto sú bezpečné od bábätiek až po seniorov. Podkladový olej môže byť akýkoľvek 100% rastlinný olej frakcionovaný kokosový, šípkový, mandľový, arganový, jojobový, ricínový, bambucké maslo…

Takýmto spôsobom sa predchádza nielen prípadnej senzitivite pokožky, ale aj sa esenciálny olej zafixuje na pokožke a dlhodobejšie aj efektívnejšie preniká do krvného obehu. Ako prchavá látka by sa inak veľmi rýchlo odparila.

Esenciálne oleje nikdy neriedime vodou! Ich účinok, reakcia na koži by sa ešte zosilnila. Čiže, ak niečo štipká alebo sa stane, že si kvapnete do oka… vždy pridajte podkladový rastlinný olej- hoci aj olivový. Na sliznice do uší a nosa esenciálne oleje nepatria.

V prípade, že si na pokožku natriete niektorý citrusový olej, tak kvôli ich fotosenzitivite, nechoďte aspoň 12 hodín na priame slnko, aby ste sa vyhli pigmentovým škvrnám.

Poznáte tajomstvo nášho nosa?

Teraz odhalíme tajomstvo, prečo sú vám niektoré vône príjemné a iné nie.

Jediným nádychom sa totiž účinná zložka EO dostane prostredníctvom čuchového nervu do limbickej časti mozgu, kde je centrum dlhodobej a emocionálnej pamäte. Tento vnem rozhoduje o tom, či je nám, bez akejkoľvek racionálnej myšlienky, olej príjemný alebo nie.

Niektorí z nás si iste dokážu vybaviť spomienku, ktorá sa im s danou vôňou viaže. V aromaterapii sa pracuje s pozitívnymi vôňami, a teda pozitívnymi spomienkami, ktoré ovplyvňujú náš hormonálno-imunitno-nervový systém.

Nepríjemná vôňa môže byť výzvou, ktorú ešte nie som pripravený riešiť.Preto je veľmi dôležité rešpektovať svoj nos a tým podporiť sebadôveru a sebalásku.

Aromaterapia proste má byť príjemná.

V modernej domácnosti by preto mal byť difúzer samozrejmosťou. Nenahradí ho klasická arómalampa, pretože teplota nad 42 st.ničí terapeutické účinky EO. Difuzér premieňa vodu s olejčekom na studenú paru, a tým zostávajú všetky účinky EO zachované.

EO používajte a skladujte v sklenených či keramických nádobách a fľaštičkách. Vyhnite sa kovu, kvôli oxidácii a aj priamemu slnečnému žiareniu, ktoré ich znehodnocuje.

Ktoré sa Vám doma môžu zísť?

Esenciálne oleje doma  používame podľa potreby.

Okrem tradične najviac používaných ako levanduľka, čajovník, citrón či pomaranč, by nemali v ,,domácej lekárničke“ chýbať ani oregano ako prírodné antibiotikum, mäta, kadidlo, tymian, eukalyptus, rozmarín, fenikel, harmanček rímsky, ruža, ale i zmesi esenciálnych olejov,napríklad na podporu imunity, zdravého dýchania, dobrého trávenia, proti bolesti a zápalu či na upokojenie, uzemnenie…

Netvrdím však, že ich máte mať všetky hneď a zaraz. No je to jedno krásne a voňavé navyše prírodné riešenie.

Prečo a kedy ich použiť?

Každý aspoň na 20 spôsobov:

 • Levanduľa  problémy so spánkom, stres, hnev, rast zúbkov, popálenie, porezanie, jazvy, zvýšený krvný tlak, hydratácia pokožky…
 • Čajovník/TeaTree ekzém, herpes, candida, prechladnutie, chrípka, dutiny, poranenia, akné, lupiny, vši, choroby ďasien, stafylokoky, plesne…
 • Kadidlo rakovina?, nádory, záchvaty, trauma, Alzheimer, demencia, poranenia mozgu, rany, vrásky, jazvy a škrabance, imunitný systém, trávenie, bunkové zdravie…
 • Divoký pomaranč nespavosť a stres, dobrá nálada a energia, pálenie záhy a pomalé črevá, hnev a nervozita, menopauza, strach, detoxikácia…
 • Citrón obličkové a žlčníkové kamene, detoxikácia  a očista lymfy, alergie a nádcha, dna, reuma,  artritída, kŕčové žily, koncentrácia  a poruchy učenia sa…
 • Oregano vírusy, streptokoky, stafylokoky, črevné parazity, zápal pľúc a tuberkulóza, infekcie močového ústrojenstva…
 • Mäta dýchacie a tráviace problémy, bolesť hlavy, migrény, ostražitosť, mentálna únava, horúčka a návaly tepla, zlý dych, strata čuchu…

A takto by som mohla ešte veľmi dlho pokračovať.

Tí, ktorí len začínajú objavovať svet aromaterapie a éterických olejov, by mali, pripomeniem ešte raz, aktívne vyhľadávať tú najčistejšiu kvalitu a najvyššiu terapeutickú triedu olejov, aká existuje.

Pokiaľ máte chuť dozvedieť sa o svete olejov ešte viac a hľadáte poradenstvo, obráťte sa na skúseného poradcu alebo aromaterapeuta.

Mohlo by vás zaujímať:

Prenasleduje vás stres?

16 tipov pre zdravie