S blížiacimi sa Vianocami v mnohých z nás sa strieda radosť so stresom, z hľadania toho správneho darčeka pre našich blízkych. Je to výzva, pretože nikto z nás nechce, aby kúpil nevhodný vianočný darček, ktorý skončí v tmavom kúte skrine alebo nebodaj na Bazoši.

Vianoce nie sú iba o ozdobách a svetielkach, ale predovšetkým o prejave lásky a starostlivosti voči tým, ktorých máme najradšej. Keď poznáme ich túžby a malé tajomstvá, darovať obľúbený darček je akousi melódiou radosti. Ale ak nemáme istotu a nevieme, po čom túžia naši najbližší, tak sa ich opýtajme. Napríklad ja spíšem svoj zoznam prianí a nenápadne podsuniem rodine. Je to lepšie, ako cítiť sklamanie. Skúste to aj vy.

Čo teda radšej vynechať zo zoznamu darovaných vecí?

Poznáte vkus obdarovaného?

Aj keď  parfumy a kozmetika sú často považované za elegantné darčeky, pravda je taká, že vkus vôní a preferencie v oblasti krásy sú veľmi osobné. 

Každý z nás má jedinečný vkus a vôňu, ktorá povedzme si pravdu, nemusí byť pre druhých príjemná. Často je veľmi komplikované odhadnúť niekoho obľúbenú vôňu a často to robíme so strachom, že skončí nevyužitá v šuflíku.

Predstavte si, že darujete parfum s výraznou kvetinovou vôňou niekomu, kto preferuje vôňu citrusov. Váš dar bude celkom iste nevyužitý. Podobne je to aj s kozmetikou: odtiene môžu byť veľmi osobné a je veľmi ťažké sa trafiť do čierneho bez predchádzajúcej preferencie. Ak neviete, čo je pre danú osobu ideálne, je lepšie hľadať iné možnosti.

Viete sa trafiť do štýlu a veľkosti?

Oblečenie je úžasný spôsob ako vyjadriť svoj vkus a jedinečný štýl. Avšak keď hovoríme o darovaní oblečenia, narazíme na dva potenciálne problémy: veľkosť a štýl.

Zvoliť správnu veľkosť môže byť komplikované, keďže každá značka ich má iné a nie vždy jednoducho sadne. Navyše štýl je často vecou vlastných preferencií a vkusu, ktorý sa môže u jednotlivcov výrazne líšiť.

Predstavte si napríklad, že darujete nádherný sveter. Avšak ak nie ste si istí veľkosťou, alebo ak nie je dobre zladený so štýlom obdarovaného, môže to byť riskantné. Sveter, ktorý je príliš veľký, alebo príliš malý, skončí v zásuvke a nenájde svoje miesto v šatníku. Preto je vždy lepšie získať konkrétne informácie o veľkostiach u obľúbených značiek než investujete do šatstva, ktoré môže skončiť na výmenu, alebo v najhoršom prípade zabudnuté v zadnom kúte šatníka.

Trúfnete si na kulinárske dobrodružstvo?

Dary, ako sú exotické oleje, alebo popredné druhy kávy, majú v sebe príchuť novosti a dobrodružstva. Bohužiaľ môžu byť aj zdrojom nežiadúcich komplikácií.

Mnoho ľudí sa teší z varenia a objavovania nových chutí, ale nie každý má tú istú vášeň pre kulinárske dobrodružstvo. Kulinárske špeciality s obmedzenou trvanlivosťou, môžu znamenať aj krabičku plnú prekvapení a …prachu.

Napríklad, ak darujete lahodný exotický olej, alebo drahý druh kávy, existuje riziko, že osoba, ktorá ich dostane nemá ani čas, ani záujem. Rovnako sa môže vyskytnúť aj situácia, že sa špeciality stratia v kuchynskej skrinke zabudnuté a nevyužité. Okrem toho, ak má obdarovaný špecifické potravinové obmedzenia, môže sa stať, že daný produkt nebude pre neho vhodný.

Preto, ak chcete potešiť niekoho gurmánskym darčekom, informujte sa dopredu a prípadne sa spýtajte, či majú radosť z nových chuťových dojmov. Inak by váš dar mohol skončiť len ako ozdoba na kuchynskej polici.

Je to naozaj motivujúce?

Darovať fitness darčekové sady môže byť riskantná voľba, keďže môžu vyvolať rôzne reakcie u obdarovaného. Hoci pre niektorých môže byť motivujúce dostať ako darček posilňovacie pomôcky, iní to môžu vnímať ako nátlak, či subtílnu kritiku ich životného štýlu. Každý pristupuje k pohybu a cvičeniu individuálne a preto treba byť opatrný pri darovaní niečoho, čo by mohlo byť vnímané ako ,,náprava“ niečoho, čo nie je potrebné opravovať.

Predstavte si napríklad, že darujete gumy na cvičenie a obdarovaný nemá aktívny záujem o cvičenie. Môže sa cítiť pod tlakom, čo by mohlo narušiť radostnú sviatočnú atmosféru. Naopak niekto, kto si užíva aktívny životný štýl, by mohol byť nadšený. Aby ste sa vyhli nepríjemným situáciám, zvážte iné možnosti podpory záujmov obdarovaného.

Viete o čo sa zaujíma váš knižný nadšenec?

Knihy sú často vnímané ako univerzálny dar, no výber správnej knihy môže byť zložitou úlohou. Každý má svoje vlastné obľúbené literárne žánre a to, čo jednému osloví dušu, nemusí potešiť druhého. Darovať knihu mimo obľúbeného žánru môže viesť k situácii, keď kniha skončí na poličke namiesto toho, aby bola prečítaná.

Predpokladajme napríklad, že obdarovaný miluje dobrodružstvo a scifi a dostane romantický bestseller. Hoci to môže byť pre niekoho iného perfektným darom, v prípade, že to vedie k sklamaniu je viac ako pravdepodobné, že kniha nebude prečítaná . Aby ste sa vyhli tejto situácii, bolo by vhodné informovať sa u obdarovaného dopredu o jeho obľúbených žánroch, prípadne sa opýtať na konkrétne knihy, ktoré má v pláne čítať. Ak nie ste si istí, môžete použiť alternatívy ako sú darčekové karty do kníhkupectva, kde si môžu vybrať sami. 

Vianoce sú o prejave lásky a starostlivosti a preto je dôležité vybrať dar, ktorý bude pre konkrétnu osobu výnimočný. Nebojte sa spýtať ak neviete presne, čo by niekoho potešilo, alebo sa rozhodnite pre darček v podobe zážitku, ktorý si prežijete spoločne.

Alebo sa inšpirujte 10 tipov pre výber vhodného darčeka

Nech je toto obdobie plné radosti a lásky a nech vaše darčeky prinesú úsmev na tvári vašich blízkych.