Naše vzťahy sú živé, zvlášť tie rodinné. To, že už nefungujú ako v minulosti, je len dôsledkom ich prirodzeného vývoja.
Rodinné obedy s rodičmi, či svokrovcami, môžu byť pre niekoho pohodou, ale pre niekoho hrôzou.Je naozaj nevyhnutné tráviť čas s niekým, s kým sa necítime dobre len preto, že sme rodina?

Je pravda, že máme právo na svoje emócie, ale tiež máme v sebe aj akúsi úctu k tradíciám, najmä ak ide o tie rodinné.

Ale, ako by sme sa mali zachovať?

Riadiť sa svojimi emóciami, alebo sa prekonať a stretnúť sa so svojimi príbuznými, aj keď nás s nimi nespája nič viac okrem priezviska? A ak sa stretneme, aká bude naša konverzácia? Bude vôbec?

Možno je niekedy na škodu vnímať život len tak, že si musíme všade len užívať. Možno, že aj taká návšteva ktorú si neužívame, môže byť niečím pre nás dôležitá. Možno, že keď si budeme viac všímať druhých a snažiť sa aspoň trochu ich chápať, nám to pomôže viac chápať samých seba a vidieť aj svoje chyby, aby sme sa ich mohli vyvarovať.


Výnimkou pri rodinných stretnutiach môže byť návšteva niekoho, kto nás v detstve týral. Potom je namieste poslúchnuť svoje emócie a rodinných  návštev sa radšej nezúčastňovať. Žiadnych.

Ibaže nikto z nás nedokáže byť dlhodobo sám, každý má potrebu niekam patriť a tak si mnoho ľudí vytvára akúsi alternatívu k svojej rodine s kýmkoľvek, kto im príde byť bližší, ako skutočná rodina. Aj keď mnoho ľudí necíti potrebu sa spájať s rodinou, odborníci tvrdia, že rodinné vzťahy sú veľmi dôležité, nech sú akokoľvek zložité.


Novovytvorené rodiny z priateľov majú totiž malý háčik. Stačí maličkosť a rozpadnú sa.

Skôr, než sa zúčastníte rodinného stretnutia je preto dôležité, aby ste si uvedomili, za akým účelom sa stretávate. Chcete spoločne osláviť Vianoce, alebo sa hádať?
V mnohých rodinách sa pri stretnutí viacgeneračnej rodiny stávajú rodinné zvyky potvrdením vlastnej dôležitosti a moci. Ostatní slúžia iba ako diváci.

Konflikty ktoré vzniknú v takejto dusnej atmosfére sa zvyknú pretiahnuť až do ďalekého povianočného obdobia. Prevencia takýchto nemilých situácií spočíva v tom, že si uvedomíte možné problémy, pomenujete ich a budete sa ich snažiť vyvarovať.

Prioritu tu má otvorenosť.

Povedať druhému, čo chcem, prečo to chcem a ako si to predstavujem niekoľko dní, alebo týždňov pred rodinným stretnutím. Je to oveľa lepšie a menej zraňujúce ako výhovorky, prečo sa stretnutia nemôžeme zúčastniť. Otvorene si pohovorte so svojimi príbuznými o tom, čo sa Vám na rodinných stretnutiach nepáči, v čom ste ochotní ustúpiť vy, v čom by mali oni, a nebojte sa, neurazia sa. 

Dávajte si pri tom však pozor na to, aby ste si podmienky nediktovali len vy sami, alebo len vy sami neustupovali. Skúste rešpektovať pravidlá hostiteľa s tým, že keď bude stretnutie u vás, hostia budú rešpektovať zase tie vaše podmienky.Snažte sa pri tom reagovať s nadhľadom. Poznáte predsa svoju rodinu, ich správanie a aj ich komentáre môžete predpokladať. A ak sa na ne pripravíte dopredu, zvládnete ich s úsmevom. Ak ku konfliktu predsa len dôjde, snažte sa odľahčiť napätú situáciu ako sa len dá. A ak ani to nepomôže, snažte sa ich presvedčiť o odložení riešenia zložitej situácie na inokedy.

V niektorých okamihoch je lepšie sa zastaviť a povedať: ,,Dosť! Pre to tu nie sme predsa.“


Pokiaľ sú vzťahy vo vašej rodine napäté natoľko, že spoločné stretnutie neprinesie naozaj nič dobrého, potom je lepšie sa ho nezúčastňovať.
To, že by sa to malo a vy to neurobíte, neznamená, že tie vaše Vianoce budú horšie, alebo menej veselé.
Tak, šťastné a veselé priatelia :).