Nemusíte mať ani dvadsať, aby ste mali na nose ružové okuliare. Tento problém majú ľudia aj v päťdesiatke a aj vo vyššom veku.
Ak si vyberáme partnera, mali by sme mať oči otvorené. Mali. Lenže náš mozog môže mať s tým nemalý problém. Začne totiž produkovať fenyletylamín, noradrenalín, oxytocín, jednoducho kokteil hormónov a neurotransmiterov, ktorý vytvára ,,filter zamilovanosti“.

Čo to znamená v praxi?


V praxi to znamená, že na partnerovi vnímame podvedome prednostne len to pozitívne, pričom potláčame to negatívne.
V roku 2004 britskí vedci dokázali, že cit lásky potláča činnosť mozgovej oblasti, ktorá je zodpovedná za kritické myslenie. Znamená to, že kritické sociálne hodnotenie druhých ľudí s negatívnymi emóciami je potlačené.

Našťastie filter zamilovanosti nefunguje dokonale a už vôbec nie dlhodobo. Skôr či neskôr sa u zamilovaných ozvú varovné signály. Záleží už len na type osobnosti a intenzite lásky, ako s nimi dotyčný naloží.

Často sa ale stane, že aj keď si cez ružové okuliare predsa len všimneme partnerove nedokonalosti, máme tendenciu ich ospravedlňovať. Veríme že silou svojej lásky partnera zmeníme. Lenže to je žiaľ omyl.
Niektoré ženy, ale aj muži, dokážu ospravedlňovať svojich partnerov aj desiatky rokov.

Je to tým, že milujú svojich partnerov viac, ako je zdravé.

Je to vtedy, ak vzťah prináša nejakú ujmu.

Nejde o hocijakú ujmu. To, že sa z lásky občas obetujeme nie je choré. Ale ak sa od partnera necháme na verejnosti ponižovať a ponižovaniu sa vôbec nebránime a napriek tomu sa snažíme druhému vo všetkom vyhovieť, normálne už nie je.Takí ľudia sú ochotní pre vzťah stratiť dôstojnosť, priateľstvá, peniaze, túžbu po rodine a po deťoch. Neznamená to že sú slabí, alebo hlúpi, oni sú chorí. A preto si nevedia sami pomôcť. Ide o patológiu súvisiacu s nezrelou osobnosťou.

Kto miluje viac, ako je zdravé, nie je psychicky úplne dospelý. To znamená, že ten človek sa nevie spoľahnúť sám na seba, nevie byť sám a neverí si. Príčiny takejto nezrelej osobnosti nachádzame v detstve a v rodinných vzťahoch. Vyliečiť sa z toho si podľa odborníkov vyžaduje prácu na sebe samom za pomoci dlhodobej individuálnej psychoanalytickej psychoterapie.


Pozor na varovné signály!

Už Sigmund Freud tvrdil, že dôležitú úlohu v láske a jej prežívaní hrá temperament. Ak vo fáze zamilovanosńosti máme tendenciu svojich partnerov vnímať skreslene a vidieť len to, čo vidieť chceme. Nemožno sa preto čudovať, že odborníci varujú pred unáhlenými svadbami. Všetky negatíva pravdepodobne neodkryjeme, ale niektoré možné zárodky budúcich problémov sa rozpoznať dajú. Napríklad typické sú prejavy žiarlivosti, ktoré môžu na začiatku vzťahu dokonca imponovať, ale potom sa menia na nočnú moru. Varovať by nás malo aj to, že partner sa za krátky čas niekoľkokrát opil do nemoty, prípadne užil nejaké drogy v takej miere, že sa neovládol. Je viac ako pravdepodobné, že užívanie alkoholu a drog bude raz značným problémom vzťahu. Obozretnosť je na mieste aj v prípade, že vo vzťahu už od začiatku pociťujete finančnú nepohodu a máte pocit, že na partnera príliš doplácate. Veľmi dôležité je aj varovanie pred lenivosťou a prenechávanie všetkej zodpovednosti na tom druhom ako aj neustále obviňovanie, vzbudzovanie pocitu viny.


Zamilovanosť alebo láska?

Naozajstnú zamilovanosť zažije človek len párkrát za život. Maximálne možno tak štyrikrát, ale rozhodne nie viac. Každopádne ak k tomu dôjde, to ešte nie je dôvod tento cit mierniť, alebo akokoľvek potláčať. Je však dôležité, aby mal človek svoje správanie ktoré vedie k sebadeštrukcii, čo najviac pod kontroloou a aby ho vedel potláčať. Sebadeštrukcia totiž vedie k sociálnemu a osobnostnému úpadku.Ak potom zamilovanosť odznie, nastanú len dve možnosti. Buď človek zistí, že vzťah bol len o zamilovanosti – stál na chemických základoch na ktorých sa stavať nedá, alebo cíti, že zamilovanosť už síce prešla, ale partner zostáva aj tak pre neho tým najbližším človekom. V tom prípade je to láska.


,,Ak človeka znepokojuje miera jeho lásky, nemusí sa nútiť k oslabovaniu svojich citov. Mal by len zminimalizovať prejavy svojej lásky“  – hovoria odborníci.

Hranica medzi spaľujúcou vášňou a nesmierne veľkou nenávisťou býva veľmi tenká, preto buďte od začiatku obozretní a nenechajte svoju lásku prejsť v posadnutosť.

Mohlo by vás zaujímať:

Aj vy túžite po lepšom živote?