Základné podmienky dlhého života sú už každému z nás notoricky známe. Žiadne cigarety, minimum alkoholu a pravidelný pohyb. My však môžeme pre svoje zdravie urobiť ešte oveľa viac. Zaujímajú vás naše tipy pre zdravie? Čítajte ďalej…

Aj keď to možno niekomu znie ako klišé, je to pravda: zdravie je to najdôležitejšie, čo v živote môžeme mať.Keďže je stav nášho organizmu na genetike závislý len jednu tretinu, zvyšok závisí od nášho životného štýlu a od vzťahu k vlastnému telu.Iste uznáte, že je lepšie chorobám predchádzať, ako ich potom riešiť a vzniknuté škody na svojom zdraví naprávať.

Tipy pre zdravie na každý deň:

1. Pri obliekaní stojte

Jednoduché a veľmi účinné.Pri obliekaní nohavíc, ponožiek, či topánok, sa prinútime udržať rovnováhu, čím si posilňujeme vnútorné svaly trupu, čo nám pomáha lepšie ovládať vlastné telo.


2. Vystavte sa slnku


Aspoň 10 minút pobudnite vonku na slnku, ideálne popoludní, keď je spektrum svetla najširšie. Má to pozitívny dopad nielen na fyzickú stránku, ale aj na psychickú. Denné svetlo znižuje hladinu melatonínu v krvi, čo spôsobuje, že sa cítime čulejší a bystrejší. Pobyt na dennom svetle, teda optimálne reguluje náš biorytmus a potrebu spánku.Dôležité je sa pred slnením chrániť kvalitným krémom s vysokým SPF.

3. Do postele choďte skôr.

Optimálny počet hodín spánku je 7 až 8.Nedostatkom odpočinku, ktorý je potrebný k celkovej regenerácii organizmu, riskujeme oslabenie imunity a výskyt chronických ochorení, ako sú obezita, cukrovka, vysoký krvný tlak a kardiovaskulárne choroby.Navyše nedostatok kvalitného spánku zhoršuje všetky funkcie tela, pamäť a depresiu.Vyladený spánkový cyklus nám pomôže ľahšie zaspávať i vstávať.

Tipy pre zdravie na každý týždeň


4. Odľahčite stravu

Veľmi dôležité je nielen jesť pravidelne, ale aj čo a koľko.Pri ľahšej strave budeme mať viac energie, pretože naše bunky, ak nebudú zavalené prílišným množstvom kalórií, budú pracovať optimálne.Naše telo sa pri ľahšej strave skôr zdetoxikuje, zregeneruje a spomalí sa jeho starnutie.Pôstny deň raz za týždeň vám iba prospeje.Ale ak chcete svoje telo poriadne prečistiť, pite jeden deň iba vodu, nesladený čaj a zeleninové šťavy. 


5. Choďte pešo.

Aspoň jeden deň v týždni ignorujte všetky dopravné prostriedky a výťahy.Pravidelná svižná chôdza zlepšuje srdcovú činnosť a upravuje krvný tlak, posilní svalstvo, redukuje riziko osteoporózy a zlepší vám náladu.


6. Vydrhnite celé telo.

Naša pokožka zodpovedá až za štvrtinu detoxikácie. Keď si celé telo v sprche denne vydrhnete špeciálnou masážnou kefou, pomôžete tak svojmu lymfatickému systému prečistiť celý organizmus od toxínov, ktoré sú usadené v lymfatických cestách.Výsledkom bude nielen posilnenie imunity, ale aj hladšia a zdravšia pokožka.

Tip pre zdravie: Vydrhnite telo

Tipy pre zdravie na každý polrok:


7.  Obráťte matrac.

Používaním sa totiž znižuje funkčnosť matracu. Vhodný matrac je zárukou kvalitného spánku a zdravotných benefitov s ním súvisiacich.Aby sa vám v posteli spalo dobre, každý polrok matrac otočte (hlava-nohy) a prevráťte naruby.


8. Užite si voľno.

Aspoň týždeň sladkého ničnerobenia by si mal raz za pol roka dopriať každý z nás.Je to dôležité pre našu fyzickú aj psychickú kondíciu.Vášmu srdcu ale aj postave prospeje aktívna dovolenky či už pri mori, alebo na horách.


9. Skontrolujte domácu lekárničku.

Každého pol roka skontrolujte vybavenie lekárničky a dátum spotreby všetkých liekov.Lieky po záruke strácajú svoje pôvodné zloženie a ich účinok môže byť preto niekedy nebezpečný.Najvhodnejšie je vrátiť ich do lekárne.Chýbajúce lieky nahraďte novými.

Tipy pre zdravie na každý rok

10. Odmerajte sa v páse.

Majte svoju hmotnosť pod kontrolou.Obvod pása je ešte lepším indikátorom optimálnej postavy ako váha. Obvod pása totiž vypovedá o rozložení tuku, a tým aj o možnom zdravotnom riziku.U žien by optimálny obvod pása nemal presiahnuť 85 cm, u mužov 95 cm.Znížite tým riziko cukrovky, srdcových chorôb, ale aj rakoviny hrubého čreva.


11. Vymeňte papuče.

Ideálne za model zo zdravotníckych potrieb. Predídete tak riziku úrazu z dôvodu obnosenej a rozšliapanej textilnej obuvi.


12. Navštívte dermatológa.

Rakovina pokožky je stále na vzostupe a to už aj vo veku do 40 rokov. Prevenciou je aj vysoká ochrana pred slnečným žiarením. Kontrolujte si svoje materské znamienka, pehy, kožné výrastky. V prípade ich zmien, navštívte špecialistu.

Tip pre zdravie: Navštívte dermatologa

Čo najčastejšie:

13. Zhlboka dýchajte.

Kedykoľvek si na to spomeniete nadýchnite sa poriadne.Nádych aj výdych by mali trvať aspoň 3 sekundy. S kyslíkom sa vám do tela dostane príval energie.Dýchajte nosom, to stimuluje blúdivý nerv, ktorý pomáha zredukovať stres.


14. Vyhýbajte sa zafajčenému prostrediu.

Pasívne fajčenie je takmer rovnako rizkové ako aktívne fajčenie.


15. Obmedzte sýtené nápoje.

Spôsobujú svalové kŕče, znižujú pevnosť kostí a prispievajú k vzniku osteoporózy, už pri viac ako tri poháre sýteného nápoja týždenne.


16. Obklopujte sa rastlinami.

Rastliny prirodzene zvlhčujú vzduch a čistia ho od škodlivých látok. Redukujú alergény a znižujú riziko zápalu dutín.Vďaka nim sme šťastnejší a produktívnejší.

Pre svoje zdravie môžete urobiť oveľa viac ako si myslíte.Každý deň, každý týždeň, každý rok.


Mohlo by vás zaujímať:

Aloe nápoje

Halo, kto prebýva v našich črevách?