V našom hrubom čreve žije viac ako 80% baktérií, ktoré my zatiaľ ešte ani nepoznáme. Vieme určiť zhruba do ktorého rodu patria, ale nevieme určiť ich správanie a účinky. Aj keď vedci sa naozaj veľmi snažia 🙂

Veľmi zaujímavý výskum z roku 2016 (Haro a spol.) ukázal, že zloženie črevných baktérií u žien je trochu iné, ako u mužov. Nadváha a obezita rozdiely ešte viac zvýrazňuje. To vysvetľuje aj to, prečo je častejší výskyt ochorení u obéznych.

Ak je naša črevná mikrobiota optimálna, užívame si tieto benefity:

  • ochranu pred infekciami
  • posilnenie imunity
  • prevencia alergií a autoimunitných ochorení
  • bezproblémové trávenie
  • poskytovanie vitamínov a nutrientov
  • detoxikácia
  • prevencia nádorových ochorení
  • dozrievanie a formátovanie nervového systému
  • správny vývoj psychomotorických funkcií (emócie, reč, pohyb, chôdza, atď…)
  • zdravie kože
  • a ešte veľa iných benefitov

Ak tieto benefity máme, buďme za ne vďační a starajme sa o mikrobiotu nášho čreva aj naďalej. Ak tieto benefity nemáme, stále máme šancu pracovať na ich získaní.

 

Črevné baktérie a kyseliny

Črevná mikrobiota je jeden najmenej 1,5 kilový orgán, ktorý tvorí veľa rôznych látok. K najdôležitejším patria krátkoreťazcové mastné kyseliny, ktoré sú produktom našich črevných baktérií. A práve tie robia obsah nášho čreva kyslým.

Len žiadnu paniku prosím!

Napriek kyslosti obsahu čreva v skutočnosti nejde o jeho prekyslenie. Čím viac je obsah nášho čreva kyslejší, tým je to pre nás lepšie.

Najvhodnejšie  potraviny pre kyslosť čreva sú:

rezistentný škrob (studená ryža natural, studené cestoviny), ovsené otruby, celozrnná pšenica, raž, jačmeň, kapustová zelenina, cesnak a cibuľa, artičoky, špargľa, šošovica, sušené slivky, mierne nezrelé banány a ďalšie. Ďalšou veľmi prospešnou potravinou pre naše črevné baktérie je brokolica.

Vedeli ste, že šálka brokolice denne, znižuje riziko rakoviny prsníka a rakoviny prostaty? Pomáha aj v menopauze a znižuje riziko osteoporózy a aterosklerózy a iných kardiovaskulárnych ochorení

Nemenej dôležité pre naše črevo sú aj vlákniny. Čím viac druhov vláknin budeme prijímať, tým je to pre nás zdravšie.

Aktivitu baktérií optimálne synchronizuje s naším organizmom aj pravidelnosť stravy a o nič menej dôležitý je aj dostatočný a pravidelný spánok, v ktorom sa synchronizujú všetky naše bunky.

 

Naša črevná mikrobiota starne spolu s nami

Netýka sa to samozrejme baktérií, tie sa obnovujú a množia neustále. Vekom sa však strácajú niektoré ich dôležité druhy a množia sa iné, čo vedie zákonite k zníženiu pestrosti črevnej mikrobioty.

So svojou črevnou mikrobiotou sme spojení viac ako si myslíme.

Žije tak ako my.

Mnohokrát rýchlo, až zbesilo.

Neuvedomujeme si, že svojím rýchlym spôsobom života urýchľujeme svoje starnutie a naša mikrobiota starne spolu s nami. A tak k postupnej degenerácii našich buniek a orgánov dochádza priamo úmerne spôsobu nášho života.

Jej rýchlosť si určujeme my sami.

Použitá literatúra: MUDr. Igor Bukovský, PhD – (Za)chráňte svoje črevo

Kvalitné 6 kmeňové probiotiká s prebiotikami