Mikróby, zvlášť baktérie, ktoré boli ešte pred 50 rokmi našimi nepriateľmi. Dnes ich hlceme v potravinách a tabletkách, lebo sme zistili, že sú pre nás veľmi dôležité.

Mikrobióm je súbor všetkých mikróbov v určitom prostredí – v orgáne, alebo v organizme a spolu tvoria zložitý ekosystém. Podľa odhadu každý človek nosí v sebe asi 10 krát viac mikróbov ako je počet jeho buniek. (Našťastie objem našich buniek je mnohokrát väčší ako objem mikróbov. Drvivú väčšinu týchto baktérií k zdraviu potrebujeme, len výnimočne nám niektoré spôsobujú problém – infekciu.

Baktérie v našich črevách majú svoj osud taký, aký im pripravíme my sami. A ich osud následne ovplyvňuje náš osud. Existuje totiž akési prepojenie našej črevnej mikrobioty s naším mozgomVzťahy sú zložité nielen medzi ľuďmi, ale aj medzi baktériami. A vzťah človeka s jeho baktériami je ešte komplexnejší, než si teraz vieme predstaviť.

Kvalitné 6 kmeňové probiotiká s prebiotikami

 

Aké je teda ideálne zloženie črevnej mikrobioty?

Vieme, ktoré baktérie nám prospievajú a ktoré nám škodia. Lenže aj tie, ktoré nám prospievajú, môžu nám za určitých podmienok škodiť a naopak. Preto zloženie našej mikrobioty, podobne ako zloženie našej stravy, si vyžaduje komplexný pohľad. Ideálna mikrobiota teda zatiaľ neexistuje.

Je nám však jasné, že ak má naša strava dlhodobo zlé zloženie, skôr či neskôr sa to odzrkadlí na našom zdraví, pretože ak má črevo dlhodobo zlú mikrobiotu, zdravie nám neudrží.

 

S črevnou mikrobiotou sa nerodíme, ale získavame ju.

Tesne pred narodením je totiž naše črevo sterilné, čiže neobsahuje žiadne baktérie. A čo sa stane potom? Potom dýchame, pcháme si prsty do úst, sme kŕmení. Naša črevná mikrobiota je počas prvých dní života naozaj pestrá…

Ako novorodenci sme krehkí nielen zvonka, ale ja zvnútra. Všetko čo spôsobí odchýlku od optimálneho osídlenia čreva mikróbmi, môže viesť k nesprávnemu formátovaniu buniek, čo následne spôsobí poruchy činnosti orgánov, čiže choroby. Takáto zraniteľnosť trvá až do konca tretieho roka života človeka. V tomto období sa formátuje aj ego a prebieha hlavný psychomotorický vývoj. Nie je teda náhoda, že poruchy trávenia už od detstva  súvisia s rôznymi poruchami emócií, správania a sebahodnotenia.

Črevnú mikrobiotu počas prvých dní a týždňov ohrozuje okrem stravy aj infekcia, stres, antibiotiká. To môže mať pre dieťa celoživotné následky – napr. celiakiu, astmu, psoriázu, depresiu, či rakovinu hrubého čreva.

Za normálnych okolností by dieťa malo mať na konci 3. roka života pomerne stabilnú nielen črevnú mirobiotu, ale aj mikrobiotu v dýchacích cestách, pohlavných orgánoch a na koži.

 

Čo je dôležité pre optimálnu črevnú mikrobiotou dieťaťa?

 

  • Dojčenie by malo trvať minimálne 6 mesiacov.
  • Skrátené obdobie dojčenia dieťaťa má za následok zvýšené riziko vzniku alergií, astmy, autoimunitných ochorení.
  • Je veľmi dôležité aby dieťa bolo prikrmované postupne dostatočným množstvom vlákniny rôznych foriem už od samého začiatku prikrmovania a prechodu na dospelácku stravu.
  • Dieťa ktoré sa už stravuje plnohodnotnou stravou dospelého typu, by malo mať pravidelný režim jedál, pokojne aj päť jedál denne, ale pravidelne, bez maškŕt , sladkostí, sladených nápojov medzi jedlami.
  • Veľmi užitočným a opodstatneným opatrením je podávanie vhodných detských probiotických prípravkov, najmä v prípade tráviacich ťažkostí.
  • Nevystavujte dieťa hygienickému riziku, ale ani úzkostlivej hygiene.
  • Antibiotiká by dieťa do dvoch rokov malo užívať len vo výnimočných prípadoch.

Podávanie antibiotík dieťaťu v akomkoľvek veku treba dôkladne zvážiť.

Mohlo by vás zaujímať: Brať či nebrať antibiotiká