Nemáte na nič čas? Naučte sa narábať s vlastným časom efektívne, aby ste mali dostatok času aj pre seba a aby ste boli so všetkým spokojní.

Ako na to?

1. Urobte si inventúru vo svojom čase.

S časom je to ako s peniazmi. Čím viac ho máte, tým viac ním míňate. Kým sa nenaučíte s ním narábať, dovtedy budete mať pocit jeho nedostatku.V prvom rade preskúmajte detailne, na čo všetko svoj čas využívate. Napíšte si plán aktivít na celý týždeň. Ku každej z nich pripíšte časový odhad, ktorý na ňu budete potrebovať. Cvičenie, sprcha, cesta do fitka a späť, stretnutia, nákupy –  každej aktivite pripíšte približný čas. 
Ak nebudete plánovať, nečudujte sa, že nič nebudete stíhať.

2. Sústreďte sa.


Kedykoľvek, keď počas nejakej činnosti stratíte pozornosť, bude vám trvať asi 20 minút, kým ju dokážete opäť získať.Eliminujte všetko, čo vás môže vyrušiť, alebo prerušiť vo vašej práci hneď na začiatku. Vypnite si mobil, facebook, e-maily.Iba takto dokážete byť efektívnejší.Stanovte si pevný čas, kedy budete on-line k dispozícii.Nerobte viac vecí naraz, znižujete tým efektivitu.
Zároveň postupujte systematicky a nepríjemné úlohy neodkladajte na neskôr. Prokrastináciou nič nevyriešite. Práve naopak.

3. Plánujte efektívne.

Namiesto otázok, ktoré kladiete druhým, sami navrhujte riešenia. Keď sa vás niekto napriklad opýta ,,Kam ideme na kávu ? „, alebo ,,Čo dnes budeme večerať ?“,či niečo podobné, neodpovedajte otázkou ,,Ako ty chceš…“, ale sami príďte s návrhom riešenia. Zabránite tým prehadzovaniu si odpovedí a získate drahocenný čas.
Ak váš návrh nebude dobrý, ponúknite návrh iný.

4. Nestrácajte čas čakaním.

Každé čakanie sa snažte využiť čo najefektívnejšie. Vybavte si telefonát, alebo odpovedajte na e-mail. Noste so sebou zápisník a pero a zapisujte si svoje nápady. Dajte zelenú kreativite.Rešpektujte čas druhých. Na schôdzky choďte včas. Ale rešpektujte aj svoj vlastný čas, a snažte sa rozhovor včas ukončiť.
Vaša odmena v podobe spokojnosti dobre využitého času sa čoskoro určite dostaví.

Nezabúdajte, že čas nemôžete mať. Čas si môžete len sami urobiť.