Zaiste poznáte citát  prisudzovaný Albertovi Einsteinovi:

“Pokiaľ budete rybu súdiť podľa jej schopnosti šplhať na strom, tak bude celý život veriť tomu, že je hlúpa.”

Tento citát sa mňa osobne veľmi dotkol. Skrýva v sebe veľa o téme silných stránok, slabých stránok, strachu a obmedzujúcich presvedčení. Každej z týchto oblastí sa chcem v tomto článku dotknúť.

Roky skúseností nám zveľaďujú naše schopnosti

Každý jeden z nás si prešiel rôznou životnou cestou a rozdielne investoval/zabíjal svoj čas. Niekto sa naučil viac, iný zas menej. Avšak každý z nás má veci, ktoré za ten čas rozvinul.

Sú to napríklad skilly, ktoré vieme rozoznať a popísať, ale taktiež i vedomosti, či formy správania o ktorých netušíme, že sú našou silou.

Zabudnime teraz na dokonalosť. Otázka neznie, v ktorých veciach sme bezchybný. Otázka by znela, ktoré schopnosti sme zveľadili za celý život. Schopnosti, ktoré milujeme, ale i tie ktoré robíme neradi.

Skúste si urobiť nasledovné cvičenia:

  1. pozrite sa na svoj životopis a spíšte si všetky práce v ktorých ste pracovali
  2. spíšte si všetky školy, ktoré ste absolvovali, kurzy, knihy, ktoré ste prečítali
  3. napíšte si všetky voľnočasové aktivity do ktorých ste investovali čas, zaraďte tu krúžky, ale aj trávenia času s kamarátmi, rodinou atď. V sociálnej interakcii ste sa tiež veľa naučili však?
  4. V čom od vás  ľudia pýtajú pomoc, radu alebo doučovanie?
  5. Na ktoré svoje schopnosti ste hrdý?
  6. Ktoré sú schopnosti, ktoré by ste chceli získať už dávno v mladšom veku? V čom by ste poradili svojmu mladšiemu ja?
  7. Akými ťažkosťami a životnými skúškami ste si prešli?
  8. Ako ste sa zabávali a oddychovali? Dá sa v tom nájsť nejaká vlastnosť, ktorú iní ľudia nerozvinuli? (napr. organizačné schopnosti, zmysel pre humor, empatia)

Každý môže využiť jedinečnosť svojej povahy

Všetci máme rozdielnu povahu. Zamýšľali ste sa nad tým, že aj povahové črty sa dajú charakterizovať, ako silné stránky?

Napríklad schopnosti počúvať, spájať ľudí, empatie, viesť, spolupracovať, rozprávať zaujímavo, zabávať, reagovať rýchlo, dať si na čas s reakciou, zamýšľať sa nad tým čo si ostatní myslia, nezamýšľať sa nad tým, čo si ostatný myslia.

Vidíte, vymenoval som aj veľa protichodných vlastností, lebo všetci sme iní. Niekto využíva výborne svoju schopnosť prispôsobiť sa a byť vedený, iný zase svoju schopnosť viesť. Empatia je vlastnosť, ktorú by každý mal v osobnom živote mať, avšak niekedy v práci je lepšie ak si človek vie zachovať odstup a prijať i ťažké rozhodnutia. Hovorí sa, že človek by nemal myslieť na to, čo si o ňom iný myslia, avšak niekto z tejto vlastnosti, že mu na tom záleží vie vyťažiť veľa.(samozrejme keď sa nenechá tým zotročiť) Taktiež introvertnosť sa v dnešnej dobe podceňuje, pritom má veľkú kopu silných vlastností. Kto menej hovorí, menej hlúpostí povie a viac sa dozvie.

Niekto je napríklad praktický človek, iný zas je viac idealistický, umelecký.

Pováh je veľa. Aké sú silné stránky vašej povahy? A ak vám napadajú iba slabé, čo tak ich premeniť na silné? O tom viac nižšie v článku.

Skúste si urobiť bezplatný test osobnosti. Niektoré charakteristiky mi vyšli veľmi presne.

Lepšie je byť ťahaný ako sa ťažko predierať

Sú činnosti, ktoré nás k sebe prirodzene priťahujú. Činnosti na ktoré sme možno počas života zabudli, pretože nám to niekto vyhovoril zo srdca.

Avšak činnosti, ktoré nás k sebe neodolateľne priťahujú, pri ktorých strácame čas, majú potenciál stať sa našimi veľmi silnými stránkami.

Je dobre mať schopnosti v ktorých sme dobrí. No ešte lepšie je ak máme pre niečo vášeň. Pretože lepšie je byť ťahaný ako sa prekonávať v nejakej veci. Samozrejme prekonávanie a disciplína sú nutné v každej práci, no ak to ide plynulo a s ľahkosťou človek napreduje rýchlejšie.

Skúste si položiť nasledovné otázky:

  1. Stará známa: “čo by ste robili aj zadarmo?” vymenujte pokojne viac vecí
  2. Ak by ste mali neobmedzenú moc, čo by ste chceli zmeniť vo svete?
  3. Ak by ste mali viac životov, čím všetkým by ste boli v každom z nich?
  4. Pri akých činnostiach strácate pojem o čase?
  5. Aký odkaz chcete zanechať po sebe? O čom tajne snívate, že by ste mohli dokázať?
  6. Čo milujete i keď ostatní to možno nepovažujú za hodnotné?
  7. Ako si predstavujete svoj ideálny deň, ideálny život?
  8. Akých ľudí obdivujete? Aké majú vlastnosti, schopnosti?

Špirála úspechu

Ak sme v niečom dobrý, tak to robíme radi. A ak niečo robíme radi, sme v tom skôr či neskôr dobrý.

Disciplína je dôležitá, avšak prečo sa takto nevyviesť po špirále činností pri ktorých strácame pojem o čase?

Slabé stránky, obmedzujúce presvedčenia a strachy

Možno po nasledovných cvičeniach sa cítite lepšie, avšak určite vám začnú vyskakovať rôzne zlé myšlienky.

Poviete si : ” moja silná stránka je, že som umelecky nadaný” a potom “no umením sa dnes neuživím”.

Napríklad mňa baví písať príbehy. Parkrát som sa pustil do prózy, avšak nikdy som tomu nevenoval veľa času, vždy som mal v hlave, že “písaním sa na Slovensku uživiť nedá”. A zrazu som niekde na internete čítal, že na slovensku sú autori, ktorý sa uživia písaním. Napríklad Juraj Červeňák. Skoro mi sánka spadla. Wau. A prečo som teda veril tomu, že sa uživiť nedá? Lebo mi to niekto niekedy povedal a už ani neviem kto. A toto ma obmedzilo. A teraz ako príklad vám ukážem ďalšie obmedzenie. Práve teraz pri písaní článku mi napadlo “ že uživia sa iba niektorí, je ich málo a ty nie si tak dobrý”. Auu. Vidíte? Ďalší vnútorný strach.

Aké sú vaše vnútorné strachy? Aké je vaše ” v tomto som dobrý, ale nemôžem to robiť lebo”. Spíšte si to všetko. Urobte si cvičenia hore ešte raz a spíšte si strachy, ktoré vás napadajú. Skúste sa zamyslieť, prečo ich máte.

Napríklad ja osobne som mal obmedzujúce presvedčenie, že musím sa venovať iba jednej jedinej veci, lebo inak nebudem úspešný. Prečo? Lebo niekto to povedal.

Alebo, že práca s technikou je hodnotnejšia ako práca s ľuďmi. Alebo, že praktická práca je dôležitejšia ako kreatívna. Alebo, že je dôležité byť zameraný na detaily. A to ja nie som. A obmedzovalo ma to.

Skúste si však urobiť nasledovné cvičenie. Skúste napísať opačnú vlastnosť k negatívnej.

Napríklad:

  • nepraktický – idealistický, kreatívny, tvorivý
  • nezameraný na detaily – zameraný na celok, vidí big picture, vidí les nie len stromy, súvislosti vrámci systému

Lepšia cesta je zveľaďovať svoje silné stránky, ako kompenzovať tie slabé. Nikoho nezaujíma, ako dobre vie Sagan matematiku alebo ako vedel Einstein bicyklovať.

Avšak niekedy môže i Sagan potrebovať niečo vyrátať a Einstein niekde od-bicyklovať. Je na nás ako použijeme svoj rozum pri správnom investovaní času do skillov. Či budeme užšie zameraní špecialisti, alebo viac všeobecne zameraní generalisti. 

Myslím, že pre človeka je vhodné mať i všeobecné znalosti a zručnosti. Alebo vedieť spolupracovať s ľuďmi, ktorí nás dopĺňajú. Je už na každého ceste aký prístup zvolí a ako si nakombinuje schopnosti investovaním času a učením sa.

Ináč slabé stránky nie sú nejakou konštantnou vrodenou vecou. Sú spôsobené skôr tým, že sme dané vlastnosti nerozvíjali alebo, že ich nepovažujeme za dôležité a nestotožňujú sa so spôsobmi správania, premýšľania aké sme si zvolili a navykli na ne.

Napríklad ja môžem o sebe povedať, že som “športový antitalent”. Čo však nie je pravda, len som sa vždy športu venoval málo a preto som tieto schopnosti nerozvinul. Kedže som sa venoval málo pohybovým aktivitám zameraných na motoriku trvalo mi dlhšie, keď som bol na kurze sebaobrany naučiť sa nejakú techniku. Omnoho dlhšie ako ostatným žiakom. Avšak po roku tréningu som ja učil techniky, ktoré som predtým nevedel nováčikov. 

Tak isto i s učením sa jazykov. Vždy som sa bral za “antitalenta” na jazyky. Až teraz pred pol rokom som objavil, že naopak “mám obrovský talent” na jazyky. Len som zmenil metódu učenia. Mne sa najlepšie učí, ak niečo počujem a preto som sa začal učiť pomocou sluchu. A išlo to veľmi rýchlo.

Všetko sa dá zmeniť, len všetko trvá nejaký čas. I ja by som sa vedel naučiť byť viac zameraný na detail a zároveň by som si vedel uchovať svoj pohľad na celok. Vedel by som byť zároveň nápaditý aj praktický. Len všetko vyžaduje čas a cvik. Tieto cvičenia v článku nemajú byť obmedzením v učení a raste, skôr majú byť analýzou, ktoré stránky sme doteraz rozvíjali a ktoré sú nám srdcu a hodnotovo blízke, aby sme do nich investovali i v budúcnosti.

Váž si svoje schopnosti

Veľakrát máme ľudia tendenciu porovnávať sa s inými alebo považovať svoje schopnosti za samozrejmosť.

Maj trošku hrdosť, váž si svoje schopnosti. Nemusíš byť dokonalý, stačí keď si dosť dobrý. 

Existuje tkz. Dunningov Krugerov efekt  hovorí o tomto “menej kvalifikované osoby či osoby s nízkymi schopnosťami a kompetenciami v danej oblasti výrazne nadhodnocujú svoje schopnosti a výkon v porovnaní s ostatnými. Naopak kvalifikovaní ľudia podhodnocujú svoje schopnosti a preceňujú silu ostatných.” 

Veľakrát, keď sme v nejakej oblasti už celkom dobrý uvedomujeme si dostatočne, čo všetko nám chýba ešte k tomu aby sme boli dokonalý. Napríklad niekto kto spieva, tak si uvedomuje, že jeho technika nie je najlepšia, avšak obyčajný poslucháč by si to nevšimol a spev by ho potešil.

Ďalším problémom je to, že si často-krát neuvedomujeme reálnu hodnotu toho, čo vieme. Ide nám to ľahko a prirodzene a preto si myslíme, že však to vie každý. Alebo, že je to aspoň ľahké sa naučiť. No pritom môže byť naša vlastnosť výnimočná a ani o tom nevieme.


Určite napíšem podobné články alebo tento zdokonalím. Teraz tento článok nie je dokonalý, avšak zverejnil som ho. Nemusí byť dokonalý, stačí zatiaľ, že je “dosť dobrý”.

Richard