Multipotenciál  zaujímavé slovo, však?

Jedná sa o človeka, ktorý má veľa záujmov a vedomostí z rôznych odborov. Tiež nazývaný generalist. Viac si povieme v tomto článku.

“Čo budeš keď vyrastieš? Čo budeš keď budeš veľký? Čo študuješ? Čo budeš robiť keď vyštuduješ? Aké je tvoje poslanie?”

Niektorí z nás vedia odpoveď hneď. Niekto chce byť grafikom, iný medikom, další zas programátorom. Ale čo ak ste iný? Čo ak máte jednoducho “príliš” veľa záujmov?

Nebojte sa, nie ste sami. Ak ste človekom o ktorom hovoria že má záujmov príliš veľa a je “nerozhodný”, tak potom tento článok je určite pre Vás.

Otázka, ktorá vás prenasleduje

“Aký zlatý chlapček. No povedz mi, čo budeš keď budeš veľký?” Iste to poznáte. Táto nevinná otázka vám zaiste v ušiach zaznela už tisíckrát. Rodičia a známy sa väčšinou nad odpoveďou malého chlapčeka a dievčatka zasmejú lebo je to roztomilé a zlaté. Avšak neskôr táto otázka mnohým nám začína byť stále hrozivejšou a hrozivejšou.

“Kde pôjdeš na strenú školu?”, “Z čoho chceš ísť maturovať?”, “Kde si podal prihlášky na výšku?”, “Čo budeš robiť po výške?”

A z milej otázočky sú otázky, ktoré nám nedávajú spať.

Mňa osobne najviac trápilo to, ako si môžem v 18 tich rokoch vybrať správne vysokú školu, ktorá mi rozhodne o tom, čo budem robiť po zvyšok života ďalších vyše 40 rokov, kým budem pracovať.

Čo ak sa netrafíme a zvolíme zle?

A čo ak máme jednoducho “príliš” veľa záujmov?

A ja som ich teda mal. Veľmi veľa. Nehorázne veľa.

Mám si vybrať jednú vec ktorá ma baví a všetky ostatné zahodiť?

Som normálny, je so mnou všetko v poriadku, že ma baví toľko vecí?

Nie som príliš nerozhodný?

Kebyže som tak žil v antike alebo v renesancii.

Špecializovaná spoločnosť

Dnešná spoločnosť je špecializovaná spoločnosť. Počet znalostí v jednom odbore je tak veľký, že to nedokáže uchopiť jeden človek. Však to poznáte.

Niekedy dávno to tak nebolo. Niekedy dávno v antike a renesancii vzdelaní ľudia sa vyznali do viacerých oblastí a boli v nich expertmi. Vtedy bola multipotencialita štandartom.

Pozrime sa napríklad na  Leonarda da Vinciho. Maliar, technik, lekár. Alebo Aristotela, venoval sa rečníctvu, politike, taktiež fyzike i biológii. Európska civilizácia stavia svoje základy na jeho multiodobrových znalostiach. Taktiež René Descartes, sa zaujímal o matematiku, optiku, teóriu poznania, filozofiu.

Minulosť je minulosť, ako je to však dnes? Existuje cesta?

 

Riešenie dnes

Dlho som sa trápil nad tým a ozaj som veril tomu, že som nerozhodný, alebo zvláštny a že v dnešnej dobe pre mňa pochopenia nie je. Až kým som zistil že nie som sám. Až kým som si prečítal článok o takzvaných multipotenciálnych ľudoch.

A zrazu som to pochopil. Srdce mi búšilo, bol som celý nadšený a zrazu som sa našiel.

Čo ak máte až tak veľa záujmov, že ste multipotenciál?

Multipotencialita? Čo je to za divné slovo?

Po prečítaní článku som pochopil, že na svete nie som sám. Že existuje mnoho podobných ľudí ako ja s multi záujmami, ktorý sa “nevedia rozhodnúť” a napriek tomu sú veľmi úspešní v tom, čo robia.

Multipotenciál narozdiel od špecialistu sa nezameriava iba na jeden odbor ale zaujímajú ho mnohé. Ja by som takýto typ človeka skôr pomenoval multipassionate, teda že má vášen, zaľubu v mnohých veciach.

Nehovorím, že multipotenciál je lepší alebo horší ako špecialista. Hovorím len, že sú iní, rozdielny. Nie zlí, menejcenný, len iní.

A kedže sa v dnešnej dobe vždy požaduje špecializácia, budem teraz písať pochvaľne o multipotencialite. Veď aj ja som multipassionate, človek s mnohými vášňami záujmami.

Keď som objavil, že na mňa dokonale sedí definícia takéhoto človeka, začal som sa o túto tému intenzívne zaujímať. Zistil som, že vo svete je veľa takých ľudí a darí sa im.

Najvýznamnejšou priekopníčkou v tejto téme v 21. storočí, je americká blogerka Emillie Wapnick. Pozrite si jej TED talk na túto tému.

Nastavte si české titulky a pozrite si jej video tu.

Ako byť úspešný ako multipotenciál

Toto je otázka, ktorá zaujíma aj mňa. Zatiaľ som na ceste za odpoveďou, avšak vidím, že iní dosiahli svoj cieľ.

Ako aj Emilie Wapnick tvrdila vo svojom videu, hlavnou výhodou takýchto ľudí sú tieto tri silné stránky multipotenciálnych ľudí.

  1.  Kreativita:

Nové nápady vznikajú modifikáciou alebo kombinovaním toho čo už niekedy bolo. Kedže máme poznatky z rôznych oblastí, môžeme týchto vecí kombinovať viac. Nachádzať spojenia medzi odbormi, ktoré by špecialisti nenašli. Použiť nápad z jedného odboru do druhého.

  1. Rýchle učenie:

Kedže sa vždy zaujímame o niečo nové zvykli sme si nato byť začiatočníkmi. Čím viac sa učíme nové veci tým nám to ide rýchlejšie, pretože už vieme metódy učenia sa.

  1. Adaptabilita:

Kedže máme poznatky z mnohých odborov nie sme obmedzení iba na jedno. Vieme byť tým, čím je práve potrebným byť.

Multipotenciál má dobrý predpoklad pre podnikanie alebo pre prácu v malej firme. Je to aj vďaka týmto trom vlastnostiam, ktoré sa v podnikaní veľmi zídu. V malej firme zas ocenia možnosť vykonávať rozdielne úlohy, kedže ešte nemajú zdroje platiť si na každú rolu špecialistu. Multipotenciál má však aj vo veľkej firme svoje výhody, hlavne tie tri silné stránky a plus inovácie, ktoré vznikajú z kombinácie jeho multiodborových náhľadov.

Najlepšie tímy sú zložené zo špecialistov a multipotenciálov ktorý ich spájajú.

Napríklad sa pozrime na odbor bioinformatiky. Kto by kedy povedal, že biológia má niečo spoločné s informatikou? A predsa takýto odbor je dnes v plnom vývoji.

Taktiež odbor umelej inteligencie má v sebe veľa techniky, programovania, ale i psychológie a lingvistiky.

Takýto typ ľudí bol vždy veľmi potrebný a dnes znovu nastáva doba keď bude, pretože odbory začínajú medzi sebou hľadať prepojenia. Tak vznikajú inovácie.


Ak ste sa v článku objavili, je dôležité si viac o tomto fenoméne naštudovať. Môže sa stať s nesprávnym prístupom, že človek bude “učeň všetkých remesiel, majster žiadneho”. Avšak hovorí sa, že “učeň všetkých remesiel”, ak zvolí správny prístup môže byť lepší ako majster jedného.

Richard